Adaptační kurz 1.A

Středa 01.10.2014

Ve dnech 30.09. – 01.10. 2014 absolvovali žáci 1.A dvoudenní adaptační program „Musíme si pomáhat“ v Březové nad Svitavou. Akce se konala za účasti metodika školní prevence a třídní učitelky 1.A  Mgr. Lady Markové a Mgr. Vladimíry Matoušové. Adaptační program byl zaměřen na psychiku žáků, mezilidské vztahy, kvalitní využití volného času a výchovu ke zdravému stylu. Základní metodou kurzu byla zážitková pedagogika, kterou si studenti mohli vyzkoušet v praxi formou her, diskusí a reflexí na dané téma. 

 Mgr. Lada Marková, OA a VOŠE Svitavy           

Příspěvky žáků

Jak už to bývá zvykem, přijdeme do prvního ročníku a v něm nás čeká spousta nových lidí, věcí, zmatek. Nevíme, jak se kdo jmenuje, ani odkud je. A právě k tomuto slouží adaptační kurz, kde bychom se měli všichni navzájem více poznat. Ani naše třída nebyla výjimkou, i když jsme na adapťák vyrazili až na konci září. Podle některých učitelů jsme prý byli “zadaptovaní” až dost, ale my si to nemohli nechat ujít. Vyrazili jsme tedy v úterý ráno vlakem společně s paní učitelkou Matoušovou a Markovou do Březové nad Svitavou v plném počtu ­ 33 žáků. Po krátké pauze, kdy jsme se ubytovali na “POHODĚ” , jsme ihned začali s venkovními aktivitami. Začali jsme zlehka – „Kolébkou důvěry“, abychom si prověřili, jestli svým spolužákům můžeme věřit. Na stejném principu byly i další hry s názvem „Ulička důvěry“ či „Pád důvěry”. Tyto aktivity už některým dělaly menší problém. Nakonec jsme to všichni samozřejmě zvládli a těšili se na další hry. Kámen úrazu přišel, když jsme měli navzájem říkat jména kamarádů. Někteří (včetně pedagogického dozoru) totiž ani po měsíci neznali křestní jména či příjmení celé třídy, takže jsme si to museli trochu ujasnit. I to se nám podařilo a my už se těšili na oběd, po kterém jsme měli zasloužený polední klid. Ale co si budeme nalhávat, klid na ubytovně opravdu nebyl. Ze všech sršela energie, se kterou jsme se po druhé hodině odpolední vrhli na další aktivity. Program pokračoval až do večeře. Některé hry byly opět venku, některé uvnitř ve společenské místnosti, kde jsme společně trávili poměrně dost času i díky deštivému středečnímu počasí. Po večeři jsme měli na chvilku osobní volno a poté následoval večerní program a zábava. Večerka byla stanovena na 22:30, kterou si ale někteří protáhli povídáním na pokojích až do brzkých ranních hodin. Chtěli jsme si to ale užít na plno, a tak jsme ve středu ráno nelenili a vrhli se na další aktivity. Strávili jsme spolu tedy jako výborný kolektiv ještě celé dopoledne a odpoledne. Program skončil ve 14:30 a my se vydali na vlak. Ve Svitavách jsme se rozloučili a rozešli se každý po svých. Za celou třídu určitě můžu říct, že to byl skvělý zážitek, a doufáme, že takových bude více! :)

Tereza Petříková, 1.A

Ve dnech 30.9.-1.10.2014 se uskutečnil adaptační kurz 1.A v Březové nad Svitavou v penzionu Pohoda za účasti paní učitelky Markové a Matoušové. Absolvovali jsme různé seznamovací hry a psychohrátky – mezi nejzábavnější patřil „Pád důvěry“. Žáci si zpestřili nabitý program i vlastní zábavou, např.: kluci se převlékli za holky, pochutnali jsme si na čokoládovém fondue s ovocem a popřáli jsme spolužačce Denise k 16. narozeninám, které jsme s ní řádně večer za účasti pedagogického dozoru oslavili. Noc byla v klidu a druhý den odpoledne jsme se vrátili plni zážitků – zadaptovaní domů.           

Názory žáků: „Líbilo se mi to a bylo to fajn, alespoň jsme se líp poznali.“

„Super, nejlepší byl Pád důvěry a mohl být delší adapťák.“

„Některé aktivity mě bavily víc, některé méně. Jinak super.“

„Fakt dobrý, adapťák mohl být na delší dobu.“  

Matěj Richter, 1.A