Procházíte kategorii: Akce

Adaptační kurz 1.A

Středa 01.10.2014

Ve dnech 30.09. – 01.10. 2014 absolvovali žáci 1.A dvoudenní adaptační program „Musíme si pomáhat“ v Březové nad Svitavou. Akce se konala za účasti metodika školní prevence a třídní učitelky 1.A  Mgr. Lady Markové a Mgr. Vladimíry Matoušové. Adaptační program byl zaměřen na psychiku žáků, mezilidské vztahy, kvalitní využití volného času a výchovu ke zdravému stylu. Základní metodou kurzu byla zážitková pedagogika, kterou si studenti mohli vyzkoušet v praxi formou her, diskusí a reflexí na dané téma. 

 Mgr. Lada Marková, OA a VOŠE Svitavy           

Příspěvky žáků

Jak už to bývá zvykem, přijdeme do prvního ročníku a v něm nás čeká spousta nových lidí, věcí, zmatek. Nevíme, jak se kdo jmenuje, ani odkud je. A právě k tomuto slouží adaptační kurz, kde bychom se měli všichni navzájem více poznat. Ani naše třída nebyla výjimkou, i když jsme na adapťák vyrazili až na konci září. Podle některých učitelů jsme prý byli “zadaptovaní” až dost, ale my si to nemohli nechat ujít. Vyrazili jsme tedy v úterý ráno vlakem společně s paní učitelkou Matoušovou a Markovou do Březové nad Svitavou v plném počtu ­ 33 žáků. Po krátké pauze, kdy jsme se ubytovali na “POHODĚ” , jsme ihned začali s venkovními aktivitami. Začali jsme zlehka – „Kolébkou důvěry“, abychom si prověřili, jestli svým spolužákům můžeme věřit. Na stejném principu byly i další hry s názvem „Ulička důvěry“ či „Pád důvěry”. Tyto aktivity už některým dělaly menší problém. Nakonec jsme to všichni samozřejmě zvládli a těšili se na další hry. Kámen úrazu přišel, když jsme měli navzájem říkat jména kamarádů. Někteří (včetně pedagogického dozoru) totiž ani po měsíci neznali křestní jména či příjmení celé třídy, takže jsme si to museli trochu ujasnit. I to se nám podařilo a my už se těšili na oběd, po kterém jsme měli zasloužený polední klid. Ale co si budeme nalhávat, klid na ubytovně opravdu nebyl. Ze všech sršela energie, se kterou jsme se po druhé hodině odpolední vrhli na další aktivity. Program pokračoval až do večeře. Některé hry byly opět venku, některé uvnitř ve společenské místnosti, kde jsme společně trávili poměrně dost času i díky deštivému středečnímu počasí. Po večeři jsme měli na chvilku osobní volno a poté následoval večerní program a zábava. Večerka byla stanovena na 22:30, kterou si ale někteří protáhli povídáním na pokojích až do brzkých ranních hodin. Chtěli jsme si to ale užít na plno, a tak jsme ve středu ráno nelenili a vrhli se na další aktivity. Strávili jsme spolu tedy jako výborný kolektiv ještě celé dopoledne a odpoledne. Program skončil ve 14:30 a my se vydali na vlak. Ve Svitavách jsme se rozloučili a rozešli se každý po svých. Za celou třídu určitě můžu říct, že to byl skvělý zážitek, a doufáme, že takových bude více! :)

Tereza Petříková, 1.A

Ve dnech 30.9.-1.10.2014 se uskutečnil adaptační kurz 1.A v Březové nad Svitavou v penzionu Pohoda za účasti paní učitelky Markové a Matoušové. Absolvovali jsme různé seznamovací hry a psychohrátky – mezi nejzábavnější patřil „Pád důvěry“. Žáci si zpestřili nabitý program i vlastní zábavou, např.: kluci se převlékli za holky, pochutnali jsme si na čokoládovém fondue s ovocem a popřáli jsme spolužačce Denise k 16. narozeninám, které jsme s ní řádně večer za účasti pedagogického dozoru oslavili. Noc byla v klidu a druhý den odpoledne jsme se vrátili plni zážitků – zadaptovaní domů.           

Názory žáků: „Líbilo se mi to a bylo to fajn, alespoň jsme se líp poznali.“

„Super, nejlepší byl Pád důvěry a mohl být delší adapťák.“

„Některé aktivity mě bavily víc, některé méně. Jinak super.“

„Fakt dobrý, adapťák mohl být na delší dobu.“  

Matěj Richter, 1.A

 

Exkurze do České národní banky

Pondělí 02.06.2014
Ve čtvrtek 29.května 2014 se žáci třídy 2.A vypravili na exkurzi do České národní banky v Praze. Počasí sice bylo spíše aprílové než májové, ale to vůbec nevadilo.

Indonésie – po stopách lidojedů

Úterý 27.05.2014
V pondělí 26. května 2014 se žáci 2. ročníku zúčastnili vzdělávacího projektu „ Indonésie – po stopách lidojedů“, kde zažili neopakovatelné chvíle protkané tajemnými rituály, vřelými úsměvy domorodců a exotickým dobrodružstvím.

Právo na každý den

Úterý 20.05.2014
Ve středu 30. dubna  2014 se na OA a VOŠE ve Svitavách konalo školní kolo soutěže Právo na každý den.

Žáci 2. ročníku v Národním divadle v Praze

Úterý 06.05.2014
V neděli 4. 5. 2014 se žáci 2. ročníků vypravili do Prahy. Cílem cesty bylo představení J. K. Tyla Strakonický dudák aneb Hody divých žen v historické budově Národního divadla.

Studentské volby do Evropského parlamentu

Čtvrtek 24.04.2014
V pondělí 28. dubna 2014 budou mít žáci a studenti naší školy příležitost vyzkoušet si nanečisto zvolit své zástupce do Evropského parlamentu. Cílem projektu je zvýšit počet prvovoličů, ale také podpořit aktivní účast mladých lidí na občanské společnosti.

Němčinář roku 2014

Čtvrtek 24.04.2014
Ve čtvrtek 24. dubna se naši žáci zúčastnili prvního ročníku soutěže Němčinář roku 2014. Organizátor soutěže, společnost Czech-us, v. o. s., připravila on-line test z gramatiky, čtení a poslechu na úrovni B1-B2 dle společného evropského referenčního rámce.

Vzácné setkání s panem Asafem Auerbachem

Pátek 11.04.2014
Každé setkání se zajímavým člověkem je obohacení nás samotných. A takové setkání se uskutečnilo 10. dubna 2014 v Ottendorfově domě ve Svitavách. Žáci 2. ročníku obchodní akademie a dalších svitavských středních škol se zúčastnili besedy  pod názvem „Jméno je mým dědictvím po rodičích“ s panem Asafem Auerbachem v rámci projektu Muzea Svitavy „Hledání hvězdy Davidovy.“

Setkání se Scapinem

Čtvrtek 10.04.2014
Každoročním už tradičním divadelním zájezdem „prváků“ na jaře je návštěva Mahenova divadla v Brně. Ani letošní  žáci 1.B a 1.A  o divadlo nepřišli. 9. dubna 2014 jsme se vypravili na činoherní představení Scapinova šibalství od Molièra.

Chlapci OA vyhráli Svitavskou středoškolskou ligu

Pátek 04.04.2014
Ve středu 02.04.2014 se uskutečnilo čtvrté kolo Svitavské středoškolské ligy, tentokrát ve futsalu. V kategorii chlapců i dívek byla přihlášena tři družstva a zástupci OA si nevedli vůbec špatně.
Děvčata své zápasy vyhrála a zaslouženě obsadila 1. místo. Anna Pucholtová z 1.A vstřelila všechny čtyři branky a stala se tak nejlepší střelkyní turnaje. Chlapci porazili vysoko družstvo gymnázia, ale na chlapce z SOU už nestačili. Obsadili tak 2. místo.
Celkově se tak vítězi Svitavské středoškolské ligy pro rok 2013/2014 v kategorii chlapců stávají žáci OA, děvčatům patří krásné 2. místo.
Mgr. Pavla Koudelková